Teatr Łaźnia Nowa

Monodram w odcinkach

Krakowska Łaźnia Nowa wychodząc naprzeciw widzom w czasie kwarantanny zaproponowała miniserial literacki „W związku z zaistniałą sytuacją”, autorstwa Zośki Papużanki. Agnieszka Przepiórska odgrywając internetowy monodram w ośmiu odcinkach, pokazała różne etapy życia w izolacji, które niczym się nie różnią od tego, co spotyka każdą i każdego z nas.

Główna bohaterka prowadzi rozmowy na wideo czacie z bliskimi, dzieląc się przemyśleniami, jak i relacjonując spędzanie „czasu wolnego w niewoli” – jak to nazywa. Widzowie słyszą tylko jej odpowiedzi, jak na monodram przystało. Doskwiera jej coraz bardziej przebywanie w mieszkaniu, kiedy jest się w nim z rodziną przez cały czas, sprawia wrażenie ciasnego i dusznego, bez namiastki własnej przestrzeni. Szczególnie, kiedy musi je dzielić z dwójką dorastających dzieci.

Poznajemy ją na początku kwarantanny, gdy postanawia zacząć wirtualne zajęcia z jogi, bo te na które uczęszczała zostały zawieszone, oczywiście „w związku z zaistniałą…”. Ten zwrot przewija się w każdym odcinku, jest punktem wyjścia serialu. Z tego powodu mąż bohaterki nie może wrócić z delegacji, rodzice zamknięci w domu zaczynają grać w karty na pieniądze, dzieci przechodzą w niedoskonały, zdalny tryb nauki, no i oczywiście wszyscy zaczynają gotować wszystko. Widać, że bohaterka Przepiórskiej z odcinka na odcinek zaczyna przyzwyczajać się do sytuacji, jednak miewa i kryzysy. Jest realna i swojska, a spotykające ją w izolacji perypetie ocieplają jej wizerunek. Spotykając się z nią dwa razy w tygodniu (środy i piątki po godzinie osiemnastej) można odczuć ukojenie, że nie tylko my jesteśmy zdani na swoje cztery kąty i ciągłą obecność domowników.

Papużance udało się stworzyć historię będącą dziennikiem obecnego czasu, której nie brakuje jej humoru. Paradoksy i absurdy, spotykające bohaterkę są realne, łatwo się z nimi identyfikować.
Oczywiście, nie jest to prawdziwy teatr, formuła zbliżona jest bardziej do filmu, ale ma duży potencjał sceniczny. Z ciekawością zobaczyłbym Przepiórską w tej roli na żywo. Jest to swoją drogą duże poświęcenie ze strony aktorki, ponieważ zaprasza szerokie grono odbiorców do własnego życia, widownia przed ekranami zwiedza jej prywatną przestrzeń.

W odcinku zamykającym pierwszy sezon miniserialu został poddany pod wątpliwość sens teatru, który zatrzymał się na początku marca. Czy kiedy to wszystko się już skończy, będzie można od tak wrócić do zawieszonych projektów? Gościnnie występujący Piotr Ratajczak prezentuje postawę, że zmian nie będzie, natomiast bohaterka Przepiórskiej sprzeciwia się temu.

Pozostaje pytanie, w którym kierunku pójdzie ten literacki serial? Łaźnia Nowa, reżyser Przemysław Fik, jak i twórczynie zapewniają o kontynuacji. Nie pozostaje więc nic innego, jak tylko czekać na kolejne spotkania inspirowane pomysłami dostarczanymi na bieżąco przez życie, niestety.


Zośka Papużanka
„W związku z zaistniałą sytuacją – miniserial literacki” – o serialu
reżyseria filmowa: Przemysław Fik
Teatr Łaźnia Nowa, premierowe odcinki: 3, 8, 10, 15, 17, 22, 24 i 29 kwietnia 2020
występuje: Agnieszka Przepiórska

e-teatr

0
Udostępnij: