Centrum Rezydencji Teatralnej Scena Robocza

Teatralne doświadczenie spokoju

Spektakl „Dzieci Saturna” to efekt rezydencji Agaty Baumgart i Aleksandry Matlingiewicz w poznańskiej Scenie Roboczej. Projekt artystyczno-dokumentalny, jak twórczynie go nazywają, skupia się na zdrowiu psychicznym młodych ludzi. Składa się z hipertekstu dostępnego na stronie dziecisaturna.pl oraz wideo-słuchowiska Autonomous Sensory Meridian Response, dostępnego na Facebooku Sceny Roboczej.
Pierwsza część to plansza z księżycami Saturna, pod którymi skrywają się historie bohaterów – osób mierzących się z problemami psychicznymi w okresie juwenilnym. Eksplorując poszczególne satelity można usłyszeć opowieści o ich dolegliwościach. Co ważne, twórczynie podkreślają, że projekt jest otwarty i zachęcają kolejne osoby do zajęcia miejsc na pustych księżycach gazowego olbrzyma. Młody człowiek może szukać wsparcia w Stacji Kosmicznej Pomocy – autorki podkreślają, że nie są specjalistkami od zdrowia, dlatego kierują odbiorców do profesjonalistów.
Drugim elementem projektu jest ASMR w wykonaniu Aleksandry Matlingiewicz. Technika zastosowana w monodramie ma na celu wprowadzić mózg odbiorcy w stan odprężenia, co się objawia rozluźnieniem mięśni szyi i karku. Aktorka wcieliła się w przewodniczkę w czasie podróży promem kosmicznym Cassini Exploration Space Resort, którego celem jest Saturn. Punktowe światło skierowane na widzów, szept przewodniczki, szelesty, szumy, czy pocieranie dłoni sprawiają, że można odczuć stan głębokiego relaksu. Przygotowanie do lotu, start i coraz szybsze oddalanie się od Ziemi, to podróż przez zmysły. Przeżyciem bliskim transowi byłoby znaleźć się na widowni i podążać w głąb siebie. Każdy najdrobniejszy gest ma znaczenie, a proste rekwizyty sugerują elementy kosmicznego świata: żarzące się kadzidło jest Drogą Mleczną, a metalowe nakrętki złotymi detektorami. Matlingiewicz jest bardzo wiarygodna, słucha się jej spokojnego, wpadającego w szept tonu głosu od początku podróży aż do momentu, kiedy statek dociera w pobliże Saturna. Tutaj to my decydujemy, od czego zaczniemy poznawanie odległego świata. Być może najlepszym początkiem eskapady będzie zgłębienie siebie samego?
Saturn to bóstwo opiekuńcze, które jednak pożera własne potomstwo po to, aby utrzymać się u władzy. Czy podobna autodestrukcja organizmu nie dokonuje się podczas choroby psychicznej? Wiele z historii zawartych w hipertekście opowiada o zaburzeniach odżywiania, czy samookaleczeniu. Sigmund Freud utożsamiał ten motyw z melancholią i destrukcją, które nieodłącznie towarzyszą wspomnianym przypadłościom.
Formuła science-fiction może być atrakcyjna i przystępna dla młodego odbiorcy. Twórczynie w delikatny i sensualny sposób przybliżyły problem nerwic, które tak często stygmatyzują jednostki, nie straszą a oswajają z nim ludzi wchodzących w dorosłość. Stan wyciszenia, w który popada się w trakcie ASMR kojarzy się z nieważkością, jaką mogliby odczuwać faktyczni podróżnicy. Warto zasiąść wygodnie na promie Cassini Exploration Space Resort i odbyć kosmiczną podróż do wnętrza siebie.

Udostępnij: